Spor Salonları ve Stüdyolar Girişte HES Sorgulayacak

spor salonu covid hes sorgulama istanbul

İstanbul İçin HES Zorunluluğu

İstanbul'da İl Hıfzıssıhha Meclis Kararı'nın aldığı yeni karara göre 15 Mart'tan itibaren tüm kamu kurumlarının yanı sıra spor salonları, pilates yoga fitness stüdyoları,kahvehane, internet kafe, berber, hamam, masaj salonu, düğün salonu, tiyatro gibi çok sayıda yere girişte HES kodu zorunluluğu getirildi.

HES Zorunluluğuna İlişkin Alınan Kararlar

İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi bugün Vali Yardımcısı Niyazi Erten başkanlığında toplandı. Toplantıda koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında yeni kararlar alındı. 15 Mart'tan itibaren geçerli olacak yeni kararlar şu şekilde açıklandı:

 • 1- Spor salonları, pilates yoga stüdyosu ve fitness merkezlerinde ve spor merkezlerinin girişlerinde, Kahvehane, kıraathane, internet kafe, internet salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonu, dernek lokali, lunapark, tematik parklar, berber, kuaför, güzellik salonu güzellik merkezleri, hamam, sauna ve masaj salonu, kaplıca, nikâh salonu, düğün salonu, tiyatro vb. kültürel aktivite yerleri, kütüphane gibi halka açık yerlerde HES kodu kontrollerinin yapılması zorunlu olacak.
 • 2- Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı tüm resmi/özel okul ve kurumlara girişlerde; Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında sağlanan entegrasyon ile oluşturulan ve Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) üzerinden ve ayrıca anlık olarak SMS yolu ile risk durumu takibi yapılan öğretmen, öğrenci ve personeller dışında kalan kişiler ve ziyaretçilerin HES kodu kontrolleri yapılacak.
 • 3- Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler, kooperatifler ve kat malikleri tarafından düzenlenecek genel kurul dâhil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinliklerin (kişi başına 8 metrekare alan bırakma ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı 300’ü geçmemek üzere) girişlerinde HES kodu kontrolleri yapılacak.
 • 5- Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının girişlerinde HES kodu kontrollerinin yapılması zorunluluğu olacak.
 • 5- Kaymakamlar ve ilgili kurumlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195' inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler yapılacak.
 • HES Kodu Entegrasyonu Şart!

  BulutGym Spor ve Sanat Merkezi Yönetim Sistemi toplum sağlığı gayesi ile HES kodu entegrasyonu çözümünü kullanıcılarına sunmaktadır. Bu entegrasyon ile üyeler kendi HES kodlarını üye panellerinden tanımlarlar. Daha sonra işletme tüm üyelerin HES kodlarını toplu raporlayabilir. Böylelikle bir temas ya da risk durumu varsa önceden haberdar olabilmektedir.

  BulutGym Software; süreçlerinde stüdyo dersleri ve kontenjan olan işletmelerin ve değerli sporcu müşterilerinin tedirginliklerini çok iyi anlıyor ve kanunen sorgulama yapılması gereken HES kodu sürecini Sağlık Bakanlığı yazılım entegrasyonu ile otomatize ediyor.

  Sağlık için Spor, Spor için Sağlık

  BulutGym ücretsiz HES kodu entegrasyonu ile üyelerinizin sağlık durumlarını raporlayın, risk ortamı oluşmadan üyelerinizden haberdar olun.

Covid-19 HES Kodu Entegrasyonu Nasıl Çalışır?
 • Üyeler HES kodlarını üye panelleri ya da mobil uygulamalarından, ya da işletme üyenin profilinden sisteme girer.
 • HES kodları periyodik olarak, sistem tarafından kontrol edilir.
 • İşletmeler sonuçları anlık olarak raporlayabilir.
 • İşletmeler tüm listeyi e-devletten toplu sorgulayabilir.
 • Böylece periyodik şekilde yapılacak bu sorgulama sonucunda hem işletme hem müşteriler güvence altında tutulur.
-